Pleť ako v bavlnke: Veľký manuál zimnej starostlivosti o pleť

Prečo je zimná starostlivosť iná (a dôležitá)
Zima je pre našu pokožku naozaj náročná. Nielen mráz a vietor, ale aj veľké zmeny teploty pri prechodoch z vykúrených miestností do chladu a naopak. To všetko našu pokožku vyčerpáva a narúša jej prirodzenú reguláciu. S poklesom teplôt klesá aj vlhkosť vzduchu. Práve vlhosť za iných okolností chráni pleť, pretože znižuje vplyv chemického znečistenia.

Naša pleť je v zime bledšia (a nielen preto, že sa menej opaľujeme), vysušená. V zime oveľa častejšie ako inokedy trpíme precitlivenosťou pokožky a musíme svojej pleti pomôcť. V opačnom prípade riskujeme červené fľaky v tvári, šupinatú pokožku a bolestivé prasklinky. V zime sa zhoršuje aj stav kožných chorôb, ako sú exémy, psoriáza, či dermatitída.

Netreba zabúdať ani na „zradné” zimné slnko. Hoci sa na snehu nebudeme pravdepodobne vyvaľovať v bikinách, pravdou je, že slnečné lúče na nás pôsobia rovnakou intenzitou ako v lete. Pri výbere kozmetických prípravkov a ochraných krémov je teda treba siahať výhradne po takých, čo poskytnú pleti živiny ale aj potebnú UV ochranu.

Základná otázka – hydratovať alebo nie?
V letnej sezóne väčšina z nás siaha po ľahkých hydratačných krémoch. Zvlášť dámy a slečny s mastnejšou pokožkou si v lete vystačia s ľahučkou emulziou. Pochopiteľne. V zime sa však situácia mení. V minulosti nás mnohí odborníci dokonca používania hydratačných krémov počas zimy dôrazne odhovárali. Dôvodom bola obava, že čiastočky vody obsiahnuté v hydratačnom kréme by mohli na tvári zamrznúť a spôsobiť tak popraskanie cievok
.

Dnes je našťastie situácia iná a kvalitné hydratačné prípravky vám tvár nezdevastujú. Nehrozia žiadne omrzliny, začervenanie a olupovanie. Kvalitný hydratačný krém sa do pleti okamžite vpíja a stáva sa tak jej okamžitou súčasťou.

Doprajte svojej pleti výživu

Napriek tomu, že dnes už vám žiadny boľavý problém kvôli hydratačnému krému nehrozí, mali by ste aspoň cez deň, kedy je pleť vystavená náročnejším podmienkam, predsa len siahnuť po niečom „výživnejšom” než je ľahučká emulzia, ktorú skladujete ešte z augusta. Doprajte si kvalitný hydratačný krém s výživnými a upokojujúcimi látkami ako je napríklad zelený čaj, lecitín, aloe vera či extrakt z planktónu. Výbornou voľbou je tiež kombinácia séra a krému, ktoré dodajú vašej pleti potrebné látky aj vlhkosť.

Výber a intenzitu prípravku vyberajte s ohľadom na svoj typ pokožky:

 • Pre mastnú pleť
  Ak ste majiteľkou mastnej pokožky, blahoželáme! Nie, nie… Nie je v tom ani štipka irónie! Hoci v mladosti dokáže mastná pleť poriadne potrápiť, v istom ohľade ste mali naozaj šťastie. Nielen že nebude mať tvár už po 30-ke plná drobných mimických vrások, ale aj zimné mrazivé dni znáša vaša pokožka podstatne ľahšie. Je to práve vďaka tomu mazu, na ktorý v lete toľko nadávame a vďaka ktorému minieme na kilá transparentného púdru, len aby sme potlačili nežiadúci lesk. 
  Pokiaľ teda patríte k tejto skupine, pre vás v zimnom období platí táto receptúra: cez deň vám postačí výživné sérum v kombinácii s denným hydratačným krémom a vhodne zvoleným make upom. Večer dôkladné čistenie a nočný hydratačný krém.
 • Pre suchú preť
  Majiteľky suchej pleti nebudú mať v mrazivom počasí na ružiach ustlané. Práve suchá pokožka je na chlad najcitlivejšia a preto potrebuje najviac starostlivosti. Nemýľte sa však! Nie extra masné krémy, ale vlhkosť a výživu potrebuje suchá tvárička. Takže žiadne natieranie maslom, dámy :)… Na deň si vyberte kvalitné hydratačné sérum a výživný krém. Na noc pleť dôkladne očistite a použite hydratačný krém s vyšším podielom tuku.
 • Pre zmiešanú pleť
  Tak ako v iných mesiacoch, aj v zime v prípade zmiešanej pleti platí, že musíte hľadať rovnováhu. Ak vás trápi T zóna, nemali by ste pleť zbytočne preťažovať mastnými krémami. Vyberajte kozmetické prípravky s vyváženým podielom živín a vody.

Bez ohľadu na typ svojej pleti jej aspoň raz do týždňa doprajte výživnú pleťovú masku. Mali by ste naopak obmedziť naparovanie, peeling aj gomáž. V zime je pleť už tak dosť narušená, než aby ste ju ďalej týrali obrusovaním.

 

Aj čistenie je iné
Keď už bola reč o čistení pleti, tá by mala byť celoročnou samozrejmosťou. Na rozdiel od leta by ste však mali byť ku svojej pokožke pokiaľ možno čo najohľaduplnejší. Na pokožku veľmi netlačte a pokiaľ ste zvyknuté používať na čistenie pleti kefku, v zime ju radšej odložte.

Čistenie začnite dôkladným odlíčením. Použite jemné odličovacie mlieko. Na odstránenie maskary použite vatový tampón namočený v teplej vode a pokvapkaný detským olejom alebo špeciálny prípravok na odlíčenie očí na báze oleja.

Po tom, čo ste z pleti odstránili všetky líčidla napeňte v dlani trochu čistiacej emulzie a očistite ňou celú tvár, krk i dekolt. Opláchnite čistou vodou – dávajte pozor na teplotu. Voda by nemala byť ani príliš horúca ani studená.

Pleť osušte papierovou vreckovkou a na záver dočistite pleťovou vodou alebo tonikom. Pozor, aj tu je však zmena. V zime by ste mali zabudnúť na pleťové vody s alkoholom, ktoré pleť priveľmi vysušujú.

Citlivé okolie očí a pery si zaslúžia ešte viac
Na záver musíme pripomenúť starostlivosť o očné okolie a pery. Tie patria k najcitlivejším oblastiam a nesmieme na ne v žiadnom prípade zabúdať. Očné okolie trpí počas celého roka. Je to oblasť, kde je pokožka najtenšia a najrýchlejšie sa vysušuje. Práve preto sa v okolí očí začínajú tvoriť vrásky najskôr. Ústa máme zase tendenciu v suchom zimnom počasí častejšie olizovať. Je to síce krátkodobá úľava, áno… Ale takáto prvá pomoc sa nám nemusí v konečnom dôsledku vyplatiť a pery budú len viac vysušené a popraskané.

 

Na zimu teda na sebe našetrite a pre okolie očí zvoľte naozaj kvalitný výživný očný krém. A pokojne ho do očného okolia aplikujte aj viac krát denne. Pre pery zase zvoľte výživný balzám, ideálne s včelou materskou kašičkou, olivovým olejom, bambuckým maslom alebo medom.

Dodržujte nočný pokoj

Pleť si musí v noci poriadne oddýchnuť a prijať čo možno najviac výživných látok. Aby tomu tak bolo, treba postupovať v niekoľkých krokoch. Najskôr pleť dôkladne vyčistite, tonizujte a nakoniec na noc naneste na pleť krém, ktorý ju dôkladne premastí a zregeneruje. V zimnom období sú najvhodnejšie mastnejšie krémy s obsahom mandľového a olivového oleja, či bambuckého a kakaového masla, ktoré majú ochranné a výživné účinky. Pomáhajú predchádzať tvorbe vrások a pleť po nich ostane jemná. Pod krém môžete naniesť aj séra alebo pleťové oleje, ktoré účinky krému znásobujú.

Piť až na dno pohára
Nielen v lete musíme dodržiavať pitný režim. Pokožka, ktorá je nedostatočne hydratovaná, stráca pružnosť a extrémne sa vysušuje. To má za následok prehlbujúce sa vrásky, matnú, povädnutú pleť a jej zhoršenú štruktúru. Preto rýchlo doplňte poháre vodou, čajom, alebo minerálkou, aby tkanivo ostalo elastické a nečistoty sa vyplavovali z tela von.

Prajeme vám krásnu zimu…

Čo o Vás prezrádza Vaša pleť?

 

Vonkajší vzhľad kože je odrazom nášho vnútorného stavu. Celý náš život sa premieta najmä na našej koži. Telo nedokáže klamať. Rovnako ako zrkadlo ukazuje iba to, čo je v skutočnosti.
Orientálna diagnostika tváre dokáže určiť orgánovú nerovnováhu aj z pleti. Podľa toho, kde sa na tvári prejaví nedostatok, sa môže vyskytovať zdravotný problém v prislúchajúcom orgáne. Koža je spätá s vnútornými orgánmi. 

„koža je zrkadlom nášho zdravia“

Pýtate sa, prečo máte neustále upchaté póry aj keď používate kvalitnú kozmetiku alebo máte tmavé kruhy pod očami aj keď máte dostatok spánku? Na tieto otázky vám dáva odpoveď vaše telo práve jednotlivými prejavmi, aby ste s tým konečne začali niečo robiť. Tvárová analýza nie je náhradné riešenie medicínskeho posúdenia, ale napomôže porozumieť vášmu telu a jeho prejavom.

Diagnostika z tváre

Diagnostika je hľadanie príčin problémov a ich vyhodnocovanie.
Pozorovaním farby pleti, vyrážok, opuchov či kožných nerovností v rôznych oblastiach tváre sa dá zistiť v akom stave sú jednotlivé orgány tela.

Orientálna diagnostika z tváre je prastarý spôsob, ktorý umožňuje bezkontaktnou technikou určiť nielen nerovnováhu vnútorných orgánov, ale i dominantnosť niektorého orgánu v tele (orgán, ktorý určuje od narodenia celý vývoj), či príčinu ich chronických ochorení.

V dávnych dobách keď sa táto technika diagnostikovania preslávila, neexistovali názvy ochorení. Konštatoval sa stav orgánov a hľadala sa príčina konkrétnych problémov podľa viditeľných prejavov na koži. Pre tento typ diagnostickej metódy platí pravidlo “v jednoduchosti je krása“. Voľným okom pozorovali zmeny na pokožke a vyhodnocovali ju. Poznaním, že celému telu vládne päť hlavných orgánov (pľúca, pečeň, pankreas, srdce a obličky), z ktorých každý má prislúchajúci ochranný orgán, dokázali vyliečiť množstvo ochorení. Napríklad súvisiaci orgán pečene je žlčník, pre obličky je to močový mechúr. Diagnostiku robili pozorovaním celkových zmien na koži a vylučovacím systémom jej spätosti s orgánmi.

Tvárová analýza v tradičnej čínskej medicíne bola považovaná za údaj o zdraví orgánov alebo poskytovala užitočné usmernenie v získaní zdravia. Už tisícky rokov známe podrobné mapy tvárovej diagnostiky vrátane jej línií, orgánových zón a farebnej typológie pokožky slúžili na zisťovanie príčin chorôb aj ako podpora pri výbere správnej liečby. Ochorenia kože, ktoré ovplyvňujú stav kože ako sú ekzémy, lupienka, akné, ružienka a iné umožňujú „čítať z tváre“. Analýzou tváre môžeme docieliť zlepšenie stavu pleti všeobecne.

Samotný organizmus človeka je najlepším „diagnostickým prístrojom“, ktorý sa dá využiť pri snahe pomôcť uzdraviť sa. Pokožka (jej pružnosť, pevnosť, sfarbenie, premastenie) je dobrým znakom na poznanie nášho zdravotného stavu. Vyrážky, svrbenie,…, ktoré sa objavia na určitom mieste nám signalizujú, kde môže byť „vnútorná chyba“. Tvár je oblasť, s ktorou sa pohľadom stretávame najčastejšie. Pri diagnostike si všímame okamžité znaky na tvári bez potreby širokého teoretického poznania.

Výhody diagnostiky tváre

 • Napomáha určiť príčiny niektorých ochorení.
 • Telo nás upozorňuje symptómami ak je naše telo v nerovnováhe.
 • Pomáha nám spoznávať prejavy nášho vnútra navonok.
 • Poznaním kožných prejavov sa zlepší povedomie v starostlivosti o pleť.

Posudzovanie pleti

 • Všetko, čo sa prejaví navonok, je prítomné aj vo vnútri.
 • Prejav príznakov nemusí znamenať ochorenie, môže signalizovať upozornenie pred vypuknutím choroby.
 • Ak sú určité prejavy znásobené, môže to znamenať prítomnosť nerovnováhy v prislúchajúcom orgáne.
 • Všetky príznaky vedúce z diagnostiky sú upozornením pre zdravší spôsob žitia. Ak sa tak stane symptómy odznejú.

Aké zmeny je potrebné si všímať?

 • Pigmentácia a jej zmeny z vášho bežného farebného tónu pokožky.
 • Hlboké vrásky (ktoré nie sú súčasťou prirodzeného starnutia).
 • Vyrážky.
 • Upchaté komedóny (čierne bodky).
 • Mílie .
 • Akné.
 • Opuchy.

Zobrazenie tvárových zón a ich prislúchajúce orgány

 

Aké zmeny si všímame a čo naznačujú?

Kľúčové zóny tváre a ich pridružené orgány:

 • Čelo: tenké črevo, pankreas, pohlavný systém
  • Začevenanie alebo suchá, šupinatá pokožka - je prejavom nedostatku tekutín v zažívacom trakte.
  • Akné – v tejto zóne predstavuje zažívacie ťažkosti (nedostatočné vyprázdňovanie – intoxikácia).
  • Hlboké vrásky na čele (ktoré nie sú procesom prirodzeného starnutia) – môže naznačovať poruchu funkcie čriev z nesprávnej životosprávy.
  • Vrásky medzi obočím (ktoré nie sú procesom prirodzeného starnutia) – môže označovať problémy v oblasti pečene.
  • Spánková oblasť – poukazuje na poruchy slinivky brušnej (pankreas).
 • Očné okolie: obličky, pečeň
  • Zvislé vrásky medzi obočím – poukazujú na nerovnováhu v pečeni.
  • Suchá šupinatá alebo začervenaná pokožka v záhyboch horných očných viečok – poukazuje na poruchy funkcie pečene.
  • Opuchy očného okolia – oblasť očného okolia je zóna obličiek. Opuchy sa tvoria najmä prebytkom vody alebo tuku v organizme. Ak sú opuchy očných viečok veľmi výrazné, môže to značiť problémy s trávením (tráviaci trakt). Môžu tiež poukazovať na poruchy vylučovacieho systému.
  • Tmavé sfarbenie očných viečok – značí o stagnácií krvi v obličkách. Ak sú prejavy sfarbenia napríklad na pravej strane očného okolia ide o poruchu pravej obličky. Ďalším prejavom poruchy sú aj spotené ruky a nohy. Tmavé sfarbenie môže spôsobovať celkové fyzické a psychické vyčerpanie.
  • Výrazné tukové pupienky (mílie) – poukazujú sa usadeniny najmä tukového charakteru a hlieny v oblasti sleziny a pankreasu.
 • Nos: srdce
  • Kožné zmeny na nose a jeho okolí – opuchy, výrazné pigmentačné zmeny alebo deformácie poukazujú na činnosť srdca.
  • „Čierne bodky“ (komedóny) – zvyčajne predstavujú zlé trávenie žalúdka a nízky obsah kyseliny chlorovodíkovej.
  • Viditeľné krvné kapilárky (kožné krvné cievky) a ich praskanie – môže poukazovať na vysoký krvný tlak alebo poruchy srcovocievneho systému.
  • Rozšírené žilky v okolí nosa – môžu poukazovať na vysoký krvný tlak, nesprávnu funkciu srdca.
 • Líca: pľúca
  • Opuchy, lokálne prejavy ekzému, začervenanie alebo naopak bledosť líc – sa prejavujú pri poruchách dýchacieho systému (pľúca).
  • Vyrážky – problémy s obehovým systémom a vysokým príjmom tukových a hlienotvorných potravín (rafinovaný cukor, mliečne výrobky, polotovary).
  • Bledá farba líc – môže byť známkou nedostatku železa, nízky príjem kyslíka.
 • Pery: tráviaci trakt
  • Trhlinky, opuchy alebo herpes na perách – ak je prejav v hornej časti pier značí o pravdepodobnosti nerovnováhy v hornej časti žalúdka. Stredná časť hornej pery má na starosti strednú časť žalúdka, ak je problém v spodnej časti hornej pery problémom môže byť spodná časť žalúdka. Tzv. kútiky, môžu byť príčinou poruchy v dvanástniku alebo vrátnika. Spodná pera poukazuje na zdravotný stav čriev. Opuch spodnej pery naznačuje riziko zápchy(črevá sú vtedy ochabnuté). Vznik častých drobných raniek na spodnej pere poukazuje na nerovnováhu v zažívacom systéme (napríklad vredy alebo zápaly). Tiež môže poukazovať na nedostatok príjmu vitamínov B.
  • Vodorovná vráska nad hornou perou – u žien môže naznačovať problémy počas menštruácie, u mužov zníženú chuť na sex. Tento prejav je väčšinou u starších ľudí, ktorí už nemajú pohlavný styk.
  • Svetlo sfarbené pery – môže upozorňovať na zlý krvný obeh.
  • Akné, vyrážky nad hornou perou – poukazujú na hormonálnu nerovnováhu.
 • Brada: hrubé črevo, reprodukčné orgány
  • Akné, vyrážky, precitlivená pokožka – môže byť príznakom nevyváženej funkcii obličiek, stres, vyčerpanosť.
  • Vplyv duševnej nerovnováhy na kožné zmeny
  • Akné – ťažkosti s nadviazaním medziľudských vzťahov, skrývanie svojich pocitov a názorov, nedostatočná sexuálna činnosť alebo jej potláčanie
  • Alergie – obrana zo strachu, zlý prístup k zmenám
  • Herpes simplex – vnútorný konflikt nevyriešených problémov a nespokojnosť
  • Kožné vyrážky – potlačené pocity a názory, „na povrch tela vychádza to, čo nás vnútri ťaží“
  • Psoriáza – „kožným ochranným pancierom“ sa bránime útokom z vonkajšieho sveta, nechceme byť zranený, bránime sa aj dobrým úmyslom ľudí zo strachu, že sa v nich sklameme.

 

Šípky pre bezchybnú pleť

O liečivých účinkoch šípok sa vie už dávno, ale ich pôsobenie na pokožku pozná len málokto. Množstvo vitamínu C a magnézia, ktoré obsahujú, zlepšuje funkciu kapilár v koži, urýchľuje hojenie, osviežuje, čistí pleť a pôsobí proti tvorbe vrások. Týmito drobnými plodmi sa zásobte ešte skôr ako udrú prvé mrazy. Ak neodoláte šálke šípkového čaju, zaženiete smäd a zvýšite odolnosť organizmu voči infekciám.rosehip-flower_2

Okrem obrovskej zásobe vitamínu C, sú šípky plné aj iných účinných látok ako sú vitamíny K, PP, vitamíny skupiny B1 a B2, karotén a kyselina nikotínová. Skôr ako začnete
Šípky nájdeme podľa vône. Medzi krovinami, v hájoch aj na stráňach. Obvykle tam, kde je rastlín najviac a vzájomne sa chránia. Šípkový ker kvitne obyčajne od júna do júla, ale zrelé a tvrdé plody zbierame až keď odkvitne. Pozor na mäkké šípky, ktoré nemajú dostatok vitamínu C.

Zásoby šípok z minulého roku nám túto jeseň už neposlúžia. Je lepšie ich vyhodiť. Kvôli strate vitamínu C sa šípky nesmú skladovať dlhšie ako jeden rok. Predtým ako sa pustíme do výroby prírodného šípkového séra, plody dôkladne umyjeme v studenej vode.

Ako sa žehlia drobné vrásky
Pri prvých známkach starnutia, drobných vráskach, či suchej pleti, pomôžu šípky. Na výrobu domáceho elixíru mladosti nám posačí za hrsť šípok a panenský slnečnicový olej z lekárne.

Do zohriateho oleja namočíme rozmačkané šípky, vlažnú zmes dobre uzatvoríme do sklenenej nádoby a necháme postáť pri izbovej teplote. Po troch dňoch tento zázračný elixír scedíme, až kým nedosiahneme čistý roztok. Šípkový extrakt stačí raz za deň vmasírovať v okolí očí alebo v iných problémových partiách.

TIP
Dnes už výťažok zo šípiek nájdete aj v kozmetických prípravkoch z obchodu. Pleť oživia a chránia pred starnutím. Avšak ich účinok v porovnaní s vlastnoručne vyrobeným šípkovým sérom je neporonateľný nižší.

Kolagénová kozmetika je výmysel

Všade naokolo vidíme reklamy na kolagénovú kozmetiku, na krémy, séra a rúže čo vyplnia pery.
Kolagénová kozmetika nefunguje, ušetrite si peniaze a neinvestujte do krému s kolagénom.
Prečo?
Kolagén je látka telu vlastná a dáva to logiku, keď ho budeme pomaličky a pravidelne dopĺňať tak nahradíme kolagén v pokožke nie?
Nie, nie je to tak.kolagenove-serum-proti-vraskam-dr-entner
Molekuly kolagénu sú veľmi veľké a tak nedokážu preniknúť do pokožky. Ostanú ležat na pokožke kým sa neumyjete. Navyše kolagén aby prežil potrebuje vodu, keďže ju na seba viaže. Keď sa natrieme, základ v ktorom je kolagén sa vstrbe alebo odparí z kože a kolagén tým pádom čerpá vlhkosť z pokožky, takže ju vysuší.
Existujú nanotechnológie, ktoré dokážu dopraviť kolagén do pokožky, ale ani to nie je žiadne víťazstvo. V momente ako sa dostane dovnútra je kolagén napadnutý bielymi krvinkami alebo sa spustí alergická reakcia. Takže ešte predtým ako kolagén urobí nejakú službu je v podstate usmrtený.
Voľte kozmetiku ktorá podporuje tvorbu kolagénu, nie takú ktorá ho tam dodáva. Takže zložky ako vit A, Pro retinol, vitamín C sú látky ktoré urobia väčšiu službu. Potraviny ako brokolica alebo karfiol sú lepšie ako kolagénové doplnky užívané zvnútra.

Parafínový zábal rúk

Zábal rúk v teplom parafíne má blahodárne účinky na suchú popraskanú pokožku. Uvolňuje svaly a kĺby, prehrieva a zlepšuje krvný obeh, procedúra prispieva ku zmierneniu bolestí pri artritíde, umožňuje lepšie vstrebávanie výživných látok. Zábal má viditelný efekt. Pravidelnými parafínovými zábalmi se docieli nie len spevnenie nechtov, krásnej a hodvábne jemnej pokožky, viditelné a okamžité omladenie, ale aj k uvolneniu bolestivých kĺbov a stuhnutého zápästia, ktoré je dôsledkom aj jednostrannej námahy napríklad pri práci na počítači. Parafínový zábal pomarančový alebo broskyňový prekrásne prevonia vašu unavenú pokožku rúk.2621_1

Princíp – lokálna aplikácia tepla pôsobí na kostrové svalstvo relaxačne, predovšetkým uvoľňuje kŕče a fixované držanie častí tela spôsobené skráteným svalu, zmenšuje chronickú bolesť, zvyšuje lokálne prekrvenie, zlepšuje výživu i hojenie tkanív, pôsobí na zmäkčenie väziva, na resorpciu chronických infiltrátov a edémov, má sedatívne a imunologické účinky. Doba trvania procedúry je cca 20 minút.
Parafínové zábaly predstavujú procedúru, ktorá kombinuje zdravotné aj estetické účinky. Ide o lokálnu aplikáciu tela, kedy sa využíva odovzdávanie skupenského tepla pri tuhnutí tekutého parafínu.

 

Základné pravidlá letného make-upu

Letné počasie a make-up? Pre mnohé ženy nepredstaviteľné, pre iné zase nutnosť. Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorých tvárička sa bez malej úpravy nezaobíde, zrejme viete, že líčenie v lete má svoje vlastné pravidlá. Na čo všetko by ste pri výbere letného make-upu nemali zabúdať?

2014_11_689106_145061618946_1420621528987
UV ochrana
Aj keď UV ochrana je najaktuálnejšia v lete, kedy je slnka viac ako dosť, nejde len o nutnosť aktuálneho ročného obdobia. Ak si chcete o 10 rokov gratulovať ku krásnej pleti, váš make-up – či už letný alebo zimný – by mal ponúkať UV ochranu, pričom v lete o trošku vyššiu. Nebezpečenstvo zo slnečných lúčov nebude zanechávať také výrazné stopy na vašej tvári a rozdiel iste spoznáte.
Hydratácia
Leto je známe aj vysúšaním pokožky, čo majú na svedomí vysoké teploty, zvýšená potivosť a opäť slnko. Proti nechcenej strate vlhkosti z pleti by ste mali dbať na to, aby bol váš make-up hydratačný, a to čo najviac. Pri skúšaní produktov preto nesledujte len farbu, ale aj hydratáciu, ktorú pokožke poskytnete.
Tónovanie
Samozrejme, od make-upu na tvári očakávame i zakrytie nedostatkov, ktoré na pleti vytŕčajú. V lete si však dávajte pozor na hrubú vrstvu líčidiel, ktorá nemusí prežiť vysoké teploty a skôr voľte tónovacie produkty. Tie poskytujú krytie, potrebnú hydratáciu a majú jemnejšiu formu ako klasické make-upy.
Proti lesku
K letu patrí o potenie, ktoré často spôsobuje zvýšené mastenie pleti. Odložte preto zbytočne mastné produkty ako tiene alebo lícenky a nahraďte ich tými práškovými. Lepšie sajú pot a predchádzajú lesknutiu pleti. Na podobnom princípe sú založené aj niektoré make-upy, preto sa snažte v lete využívať tie, ktoré charakterizuje popis matujúce.
Vodeodolnosť
Pokiaľ chcete mať absolútnu istotu, že váš make-up i celé líčenie zostane na mieste, stavte na vodeodolné produkty. Tie sú najvyužívanejšie práve v lete, kedy na nás útočí spomínané teplo, pot i voda. Vo vodeodolnom prevedení nájdete v prvom rade maskary, ale takisto i tiene či make-upy.

 

Ako sa zbaviť neželaných chĺpkov?

Chĺpkami zarastená pokožka vyzerá jednoducho neesteticky a ani reči o prirodzenej kráse a o tom, že príroda vie, prečo nám dala ochlpenie, na tomto fakte nič nezmenia. “Chlpatá pokožka je najväčšia chyba ženskej krásy, dvíha sa mi žalúdok, keď to vidím,” vyhlásila dokonca pred časom nemecká topmodelka Claudia Schifferová.
Autor: PHOTOS.COM

Móda hladkej, chĺpkov zbavenej pokožky vládne nielen vo svete modelingu a šoubiznisu. Odstraňovanie chĺpkov sa stalo medzi ženami bežnou záležitosťou a len máloktorá sa odváži tento trend ignorovať. Spôsobov depilácie (chĺpok sa odstráni od korienkov) a epilácie (chĺpok sa odstráni aj s korienkom) je viacero, závisí od vás, aký spôsob uprednostníte. Akú metódu si vyberiete?fotoepilace3

Holenie
Holenie žiletkou:
Odstraňovanie chĺpkov žiletkou namokro patrí k najpoužívanejším metódam depilácie nôh, podpazuší, ale aj iných ochlpených častí tela. Výhodou tohto spôsobu je rýchlosť a bezbolestnosť, hladká pokožka však vydrží len veľmi krátko. V niektorých prípadoch sa chĺpky objavujú už na druhý deň po holení. Ďalším problémom sprevádzajúcim holenie žiletkou môžu byť zapálené korienky chĺpkov po holení a zarastanie chĺpkov. Predísť sa im dá pomocou používania špeciálnej kozmetiky určenej na mokré holenie. Obsahuje zvyčajne upokojujúce látky, ktoré zmiernia podráždenie pokožky. Veľmi dobré účinky majú napríklad prípravky s obsahom aloe vera. Čo sa týka zarastania chĺpkov, na trhu sa objavili prípravky, ktoré majú tomuto nepríjemnému problému zabrániť. Nezabúdajte ani na pravidelnú výmenu žiletky, neostrou žiletkou sa  môžete nepríjemne porezať a podráždiť pokožku.
Holenie elektrickým strojčekom: patrí k najrýchlejším spôsobom, ako odstrániť chĺpky, na rozdiel od žiletky nehrozí riziko porezania. Hladká pokožka však vydrží takisto len pár dní.

Depilácia voskom
Strhávanie vyrastených chĺpkov voskom predstavuje efektnejší spôsob depilácie. Hladká pokožka po depilácii voskom vydrží tri týždne až mesiac, pretože na rozdiel od holenia vosk odstraňuje chĺpky aj s korienkom. Vybrať si možno medzi kozmetickým salónom a domácim odstraňovaním chĺpkov voskom. Kúpiť si možno už hotové pripravené voskové pásiky, ktoré sa nahrejú (niektoré druhy sa však nemusia), nechajú sa zaschnúť a následne sa rýchlo strhnú. V kozmetických salónoch je rozšírená depilácia horúcim voskom. Nevýhodou tejto metódy je, že strhávanie zaschnutého vosku sprevádza bolesť. Bezprostredne po depilácii býva pokožka začervenaná, zvyčajne sa však neobjavujú zapálené korienky chĺpkov. Ak máte citlivú pokožku, vyberte si druhy určené na takýto typ pokožky, obsahujú látky na jej upokojenie.  Za vosk v obchode zaplatíte okolo dvesto korún za balenie, v salóne stojí odstránenie chĺpkov na nohách voskom okolo tristo korún.

Depilačné krémy
K pomerne rýchlym možnostiam, ako prísť k hladkej pokožke, patrí depilácia krémami. Pokožku stačí natrieť krémom, vyčkať odporúčaných desať až pätnásť minút a krém zotrieť priloženou stierkou. Chĺpkov zbavená pokožka vydrží niekoľko dní až týždeň, chĺpok sa totiž neodstraňuje aj s korienkom. Riziko depilácie krémami predstavuje možnosť alergickej reakcie na niektorú zložku krému, oplatí sa preto najprv produkt vyskúšať len na kúsku kože. Pri niektorých typoch krémov však treba predĺžiť odporúčaný čas pôsobenia, pretože pri hrubších tmavých chĺpkoch nie vždy na informačnom letáku uvedený čas pôsobenia krému stačí. Cena za balenie takéhoto krému s a pohybuje okolo sto až dvesto korún v závislosti od hmotnosti.

Orientálne zmesi
Orientálna depilácia spočíva v nanesení špeciálnej hmoty na pokožku, ktorá sa nechá zaschnúť a následne sa strhne. Metóda je veľmi podobná depilácii voskom, niektoré zmesi však lepšie priľnú k chĺpkom ako vosk. Druhy zmesí sa líšia podľa toho, z akej krajiny recept na jej prípravu pochádza. Zvyčajne však obsahuje cukor a rôzne prírodné látky. Cena orientálnej depilácie sa začína pri sume  okolo päťsto korún za depiláciu nôh.

Elektrický epilátor
Bolestivá, ale účinná metóda je odstraňovanie chĺpkov nasucho elektrickým epilačným strojčekom. Ten chĺpky vytrháva priamo z korienkov, tak oholená pokožka vydrží v závislosti od intenzity ochlpenia  a rýchlosti rastu chĺpkov dva až tri týždne. Bolesť sa pomaly po každom holení vytráca, pretože chĺpky rastú čoraz jemnejšie. Pokožka môže byť po epilácii podráždená, nezabudnite ju preto ošetriť upokojujúcimi prípravkami na zmiernenie začervenaných miest. Cena za kvalitnejší epilačný strojček sa začína pri sume 1 500 korún.

Depilácia elektrickou ihlou
Pri tomto spôsobe sa zavádza tenká ihla z chirurgickej ocele do vlasového korienka a elektrickým impulzom sa zničí. Počet zákrokov závisí od hrúbky chĺpkov a plochy, z ktorej sa odstraňujú. Počas opakovania zákrokov sa nemá iný druh epilácie používať, chĺpky treba nechať dorastať. Metóda patrí k trvalým možnostiam, ako sa zbaviť neželaných  chĺpkov. Za odstránenie chĺpkov na nohách pomocou elektrickej ihly zaplatíte okolo 500€.

Laserová epilácia
Ide o najdrahší, ale najtrvalejší spôsob epilácie. Chĺpkov sa možno po zákrokoch zbaviť naozaj natrvalo. Laserový lúč totiž vnikne do korienka chlpu a definitívne ho zničí a z takéhoto korienka už chlp nevyrastá. Počet opakovaní je na docielenie úplného odstránenia ochlpenia individuálny a okrem rozdielu medzi farbou pokožky a farbou ochlpenia závisí aj od množstva zasiahnutých a poškodených chlpov, ktoré len rastú. Počas zákroku možno cítiť pálenie, lasery však majú funkciu ochladzovania, takže bolesť takmer necítiť.

 

Čítajte viac: http://zdravie.pravda.sk/ako-sa-zbavit-nezelanych-chlpkov-d4c-/sk-zkrasa.asp?c=A080524_192208_sk_kzdravie_p29#ixzz1Vq7d53rm


Naparte sa, pleť sa poteší!

Pravidelné čistenie pleti patrí k základným pilierom starostlivosti o tvár. Ak ho zanedbáte, čoskoro sa to nepríjemne prejaví. Hovoríte si, že čisteniu venujete dostatočnú pozornosť? Viete, ako si správne čistiť pleť?

Základná starostlivosť o pleť obsahuje viacero vzájomne nadväzujúcich krokov, ktoré sa riadia istými zásadami. Tou prvou a najdôležitejšou je pravidelnosť. Tou druhou je prispôsobenie sa aktuálnemu stavu vašej pokožky, pretože tá sa môže meniť v závislosti na fáze menštruačného cyklu alebo zdravotnom stave.

Starostlivosti o tvár by ste mali vyhradiť niekoľko minút ráno a o niečo dlhší čas večer. Ráno i večer treba pleť očistiť, tonizovať a vyživiť. Okrem bežného, každodenného čistenia sa v určitých intervaloch musíte venovať aj jej hĺbkovému čisteniu.

Rané čistenie
K základnej starostlivosti patrí ranné očistenie pleti čistiacim gélom, aby ste z nej odstránili nečistoty, ktoré sa do pórov dostali počas noci. Predovšetkým dámy s mastnou a zmiešanou pleťou sa zvyknú ráno budiť s mastným pocitom. Po dôkladnom očistení by mala nasledovať tonizácia pleťovou vodou a ošetrenie denným krémom s UV filtrom.

 

Čo s pleťou večer?
Počas dňa si pleť podľa potreby osviežte vodou, osvedčili sa jemné rozprašovače a krém. Večer treba pleť dôkladne očistiť a pripraviť na nočný odpočinok. S čistením nemusíte čakať až do chvíle, kedy sa chystáte ísť spať. Ak nie je nutné, aby ste mali na sebe make-up, vyčistite si pleť po príchode domov. Najprv odstráňte očný make-up špeciálnym odličovačom, potom očistite pokožku pleťovým mliekom alebo vodou.

 

Následne ju dôkladne umyte vo vlažnej alebo mierne teplej vode čistiacou emulziou. Mnohé z nich sú obohatené látkami, ktoré pleť zároveň dezinfikujú a bojujú proti prejavom akné. Po umytí nasleduje ošetrenie pleťovou vodou. Pri tomto kroku by ste mali z tváre odstrániť posledné zvyšky nečistôt. Môžete naniesť nočný krém.

Ako je to s pílingom?
K pravidelnému čisteniu patrí aj píling, ktorý odstráni odumreté vrstvy pokožky. Mal by sa robiť raz týždenne, ak máte veľmi citlivú pleť, tak raz za dva týždne. Častejšie použitie pílingu nemá žiadaný efekt, pretože ním odstraňujete dorastajúcu vrstvu pokožky a môžete si spôsobiť bolestivé začervenanie.

Naparovanie a návšteva kozmetičky
Raz týždenne  si doprajte aj naparovanie tváre. Nechajte vo vode zovrieť hrsť kamiliek a naparujte sa nad odstaveným vývarom päť alebo desať minút. Aj keď by vás to mohlo lákať, nevytláčajte si po naparovaní póry alebo vyrážky. Tento typ čistenia pleti patrí do rúk odborníka, v tomto prípade kozmetičky.

Ak máte problematickú pleť mali by ste si na hĺbkové čistenie u kozmetičky zájsť raz mesačne, ak je vaša pleť čistá, stačí raz za štvrť roka. Rovnako sa odporúča používanie čistiacich pleťových masiek.

Náš tip:
Výborné účinky na pokožku má tymian, rozmarín, harmanček a ružové lupienky. Desať minút naparovania pod uterákom vaše póry otvorí a tie budú schopné prijať všetky výživné látky, ktoré pleti dodáte – z byliniek, ale aj z pleťovej masky podľa typu pleti (bahenná, vitamínová, s tea tree olejom, citrusová, upokojujúca a pod.).

 

Aký je váš typ pleti? Otestujte sa.

Kľúčom k zdravej pleti je navyknúť si na spôsob starostlivosti, aký vyhovuje vám i vašej pokožke. V každom období života aj vzhľadom na ročné obdobie si pokožka vyžaduje inú starostlivosť. Je potrebné svoj spôsob starostlivosti týmto zmenám prispôsobiť.

Typy pleti

Pleť môžeme zaradiť do štyroch základných všeobecných typov. Základný typ pokožky je daný genetikou, je možné ho však ovplyvniť rôznymi faktormi (strava, životné prostredie, stres, trávenie, kozmetika, hormóny, pohyb, strach).

 • Ak máme normálny typ pleti necítime ju napnutú alebo príliš premastenú. Póry sú viditeľné, ale nie sú rozšírené a upchaté. Koža je bez vrások, pružná, svieža, zamatová. Ide o ideálny typ vyskytujúci sa veľmi zriedka.
 • Kombinovaná pleť je zmiešaná so suchými miestami a premastením. Suchosť je zvyčajne na lícach a mastnejšia oblasť je v T zóne (čelo, nos, brada). Nerovnomerne rozložené mazové žľazy. Väčšina žien má tento typ pleti.
 • Textúra mastnej pleti je veľmi hrubá, lesklá, viditeľné zväčšené póry, prejavy akné, komedómy, zápalové procesy kože. Zvýšenou produkciou mazu a potu pleť je nedostatočne okysličovaná a prekrvovaná. Pleť starne najpomalšie.
 • Drsná, krehká, popraskaná, sčervenaná pokožka značí o suchom type pleti. Nedostatočne vyvinuté mazové a potné žľazy, viditeľné krvné cievy (vlásočnice), bledosť, neviditeľné póry, takmer nikdy sa neupchávajú. Tento typ pleti starne najrýchlejšie.

Otestujte si pleť

Typ pleti sa dá určiť aj voľným okom.

 • Suchá pleť sa prejavuje bledosťou, drsnosťou, napnutosťou, jemným začervenaním, rýchlejším vznikom vrások
 • Mastná pleť je lesklá, hrubšia, nažltlej farby, póry sú viditeľné a upchaté

Ak si nie ste istý do ktorej skupiny rozdelenia patrí vaša pleť, skúste si jednoduchým testom určiť sami typ pleti.

 • Ráno si umyte pleť čistou vodou bez akýchkoľvek kozmetických prípravkov (dôležité ich vynechať, pretože ich zložky môžu ovplyvniť stav vašej pleti).
 • Jemným froté uterákom si pleť osušte. Pozor nešúchajte si tvár, iba prikladajte uterák a tak vysajte prebytočnú vodu z tváre.
 • Počkajte 20 minút. Pokožka v tomto čase začne prirodzene fungovať a produkovať maz.
 • Pripravte si hygienickú papierovú vreckovku, rozdeľte ju na 4 rovnaké kúsky. Každú časť zvlášť jemne pritlačte na čelo, nos, bradu a líca.

Pokiaľ sa na kúsku papiera objaví mastná škvrna, máte pleť v danej oblasti premastenú.
Premastené papieriky sa ukázali len v T zóne (čelo, nos, brada), vaša pleť je zmiešaná.
Veľké množstvo premastenia na celej tvári je prejav mastného typu pleti.
Ak sa neobjavili žiadne škvrny, v danej zóne je vaša pleť suchá.
Normálny typ pleti sa prejavuje slabými premastenými otlačkami.
Všetky typy pleti podliehajú starnutiu a počas života sa môžu meniť. Precitlivenosť pokožky sa môže vyskytnúť u všetkých typoch pletí bez ohľadu na vek.

Prejavy citlivej pleti

 • Pleť je tenká s jemnou textúrou kože.
 • Pokožka je suchá, krehká a náchylná k alergickým reakciám (na kozmetické prípravky, alkohol, dym z cigariet, vône, potraviny).
 • Reaguje na teplo a chlad veľmi rýchlo.
 • Precitlivenosť sa prejavuje sčervenaním, škvrnami, rozšírenými kapilárami, svrbením a lišajmi na pokožke.

Keďže každý z nás sme jedinečný podliehame rôznym zmenám individuálne. Nedá sa preto presne určiť kedy začína pokožka starnúť. Uvádza sa prejav už od 25 veku. Množstvo faktorov však ovplyvňuje procesy starnutia od genetiky, nadmerného slnenie, ochrany zdravia a každodenného rozhodovania pre zdravý životný štýl.

Prejavy starnutia kože

 • Pokožka stráca na pevnosti a pružnosti
 • Prehĺbenie a tvorba vrások
 • Strata podkožného tuku, čo sa prejaví na prehĺbení očných jamiek, pokles horných očných viečok, značné zmeny v oblasti sánky, strata pevnosti kože na krku a dekolte. Ovisnutá koža.
 • Suchosť kože, ktorá môže svrbieť, drsnosť, napnutosť
 • Nárast nežiaduceho ochlpenia
 • Tvorba kožných výrastkov
 • Starecké škvrny, pehy
 • Viditeľné rozšírené žilky (najmä v oblasti nosa, na lícach)

 

Jesenné a zimné trendy v líčení

S príchodom novej sezóny sa môžeme tešiť nielen na zmeny v našom šatníku, ale aj v líčení. Ak nie ste milovníčkou extravagantnosti, bude táto jeseň i zima presne podľa vášho gusta. Hitom jesene sa totiž stala nevtieravá elegancia, ktorá pristane každej žene. Nasledujúce ročné obdobia sa ponesú v duchu, ktorý umožní každej z nás, aby sa naplno prejavila vo svojej ženskosti, pričom najnovšie trendy nás nebudú hnať do žiadnych výstredností. Jesenné a zimné trendy v líčení sa budú túto sezónu niesť v znamení nevtieravej dennej a odvážnej večernej elegancie. Charakteristické bude zanechanie hravých pastelových a výstredných neónových farieb. Miesto toho budú prevládať tmavšie dymové odtiene vrátane čokoládovej a bronzovej. V každodennej móde si však svoje miesto zachovajú prírodné telové i svetlohnedé tóny. Takisto ako v móde, ani v líčení nebude dominovať len jediný trend. Dve veci sú však jasné: pravidlom cez deň bude minimálny make-up, kým večer môžu byť ženy odvážnejšie. Odtiene červenej a čokoládovej budú dominantné. Pery a mihalnice budú túto sezónu najsilnejšími zbraňami ženy. Pravidlom by však malo byť vyváženie očí a pier.

Page 1 of 212