Šípky pre bezchybnú pleť

O liečivých účinkoch šípok sa vie už dávno, ale ich pôsobenie na pokožku pozná len málokto. Množstvo vitamínu C a magnézia, ktoré obsahujú, zlepšuje funkciu kapilár v koži, urýchľuje hojenie, osviežuje, čistí pleť a pôsobí proti tvorbe vrások. Týmito drobnými plodmi sa zásobte ešte skôr ako udrú prvé mrazy. Ak neodoláte šálke šípkového čaju, zaženiete smäd a zvýšite odolnosť organizmu voči infekciám.rosehip-flower_2

Okrem obrovskej zásobe vitamínu C, sú šípky plné aj iných účinných látok ako sú vitamíny K, PP, vitamíny skupiny B1 a B2, karotén a kyselina nikotínová. Skôr ako začnete
Šípky nájdeme podľa vône. Medzi krovinami, v hájoch aj na stráňach. Obvykle tam, kde je rastlín najviac a vzájomne sa chránia. Šípkový ker kvitne obyčajne od júna do júla, ale zrelé a tvrdé plody zbierame až keď odkvitne. Pozor na mäkké šípky, ktoré nemajú dostatok vitamínu C.

Zásoby šípok z minulého roku nám túto jeseň už neposlúžia. Je lepšie ich vyhodiť. Kvôli strate vitamínu C sa šípky nesmú skladovať dlhšie ako jeden rok. Predtým ako sa pustíme do výroby prírodného šípkového séra, plody dôkladne umyjeme v studenej vode.

Ako sa žehlia drobné vrásky
Pri prvých známkach starnutia, drobných vráskach, či suchej pleti, pomôžu šípky. Na výrobu domáceho elixíru mladosti nám posačí za hrsť šípok a panenský slnečnicový olej z lekárne.

Do zohriateho oleja namočíme rozmačkané šípky, vlažnú zmes dobre uzatvoríme do sklenenej nádoby a necháme postáť pri izbovej teplote. Po troch dňoch tento zázračný elixír scedíme, až kým nedosiahneme čistý roztok. Šípkový extrakt stačí raz za deň vmasírovať v okolí očí alebo v iných problémových partiách.

TIP
Dnes už výťažok zo šípiek nájdete aj v kozmetických prípravkoch z obchodu. Pleť oživia a chránia pred starnutím. Avšak ich účinok v porovnaní s vlastnoručne vyrobeným šípkovým sérom je neporonateľný nižší.

Comments are closed.